7 nætters krydstogt fra/til USA - Florida - Miami
Rederi: Royal Caribbean Cruise Line | Krydstogtskib: Allure of the Seas































Krydstogt nr. 90604
Om rederiet og skibet
- Meget højt serviceniveau
- Fantastiske gastronomiske oplevelser
- Prisbelønnet underholdning – blandt andet i samarbejde med Dreamworks
- Velegnet til børnefamilier
- Indehaver af verdens største krydstogtskibe
- Nyskabende og innovative skibe
Kahytskategorier
- Ingen tilgængelige data
Symboler
- Ingen tilgængelige data
Dæk Faciliteter
- Ingen tilgængelige data
Om skibet
Allure of the Seas er bygget i 2010 og er det andet skib i Royal Caribbean's Oasis-klasse. Det imponerende skib er et af verdens største krydstogtskibe og har plads til over 5000 passagerer.
Skibet byder på 7 bydele med i alt 7 temaområder, som har faciliteter og aktiviteter, der aldrig før er set på de syv have. Nyd fx det imponerende udendørsmiljø, Central Park, med åbne pladser, stille gangstier, butikker, kunstgalleri, koncerter og gadeunderholdning. Eller oplev den første karrusel til havs i forlystelsesområdet Boardwalk.
De mindste kan boltre sig i vandparken for børn eller møde de populære figurer fra fx Shrek, Madagaskar og Kung Fu Panda.
Om aftenen kan man opleve den flotte Broadway-forestilling Chicago, de imponerende skøjteshows, udspringsshow i Aqua Theater eller bare nyde gastronomi i verdensklasse i én af de mange restauranter.
Restauranter (inkluderet i prisen)
- Windjammer Market Place (buffet)
- Adagio Dining Room i 3 etager (a la carte)
- Park Café
- Boardwalk Donut Shop
- Sorrento's Pizza med sandwich, pizza og snacks
Roomservice er også inkluderet i prisen, der er dog et beskedent tillæg ved bestilling mellem kl. 24 og 05.
Specialrestauranter (mod tillæg)
- Seafood Shack
- 150 Central Park
- Chops Grill (bøfrestaurant)
- Samba Grill Brazilian Steakhouse
- Giovanni's Table
- Cupcake Cupboard
- Gourmetbageri i vintagestil
- Izumi Asian Cuisine (sushi)
- Starbucks Coffee
- Johnny’s Rockets (amerikansk)
Barer og lounger
- 22 forskellige barer, lounger og caféer
Spa, relax og sport
- 2 klatrevægge
- Sportsbane med løbebane og basketball
- 2 surfing simulatorer
- Svævebane
- Minigolfbane
- Vitality At Seas Spa & fitnesscenter
- Frisørsalon
Underholdning
- H2O Zone - vandpark for børn
- Udendørs biograf
- Indendørs 3D-biograf
- Kunstgalleri
- Skøjteshow/skøjtebane
- Casino
- Teater
- Børneklub
- Spillehal
- Teenageklub
- Kortborde
- Internetcafé
- Trådløst internet (mod betaling)
- Bibliotek
- Taxfree butikker
Pools
- 4 swimmingpools
- 10 boblebade heraf 2 med havudsigt
Indvendig kahyt
Størrelse: Ca. 17 m2 uden vindue
Indvendige kahytter er udstyret med enten en dobbeltseng eller to enkeltsenge.
Interiør: Mindre siddegruppe, tv, telefon, bad med bruser, pengeskab, minibar, sminkebord med hårtørrer, garderobeskab og 110/220 volts stikkontakter.
Indvendig kahyt med promenadeudsigt
Størrelse: Ca. 19 m2 uden vindue
Indvendig kahyt med udsigt mod Royal Promenade, som ligger midt i skibet, er udstyret med enten en dobbeltseng eller to enkeltsenge.
Interiør: Mindre siddegruppe, tv, telefon, bad med bruser, pengeskab, minibar, sminkebord med hårtørrer, garderobeskab og 110/220 volts stikkontakter.
Indvendig familie kahyt
Størrelse: Ca. 26 m2 uden vindue
Indvendig familie kahyt er udstyret med en dobbeltseng eller to enkeltsenge, 2 køjesenge og en sovesofa, som giver plads til 6 personer i alt.
Interiør: Mindre siddegruppe, tv, telefon, bad med bruser, pengeskab, minibar, sminkebord med hårtørrer, garderobeskab og 110/220 volts stikkontakter.
Udvendig kahyt med vindue
Størrelse: Ca. 18 m2
Udvendige kahytter med stort vindue ud mod havet er udstyret med en dobbeltseng eller to enkeltsenge.
Interiør: Mindre siddegruppe, tv, telefon, toilet med brusebad eller kar, pengeskab, minikøleskab, sminkebord med hårtørrer, garderobeskab og 110/220 volts stikkontakter.
Udvendig kahyt med vindue og Central Park udsigt
Størrelse: Ca. 20 m2
Kahytterne har vindue med udsigt ud over den nye og revolutionerende Central Park, som ligger midt i skibet. Kahytterne er udstyret med en dobbeltseng eller to enkeltsenge.
Interiør: Mindre siddegruppe, tv, telefon, toilet med brusebad eller kar, pengeskab, minikøleskab, sminkebord med hårtørrer, garderobeskab og 110/220 volts stikkontakter.
Udvendig kahyt med vindue og Boardwalk udsigt
Størrelse: Ca. 19 m2
Kahytterne har vindue med udsigt til skibets Boardwalk, som er familieområdet ombord med en række spisesteder, butikker og karruseller. Kahytterne er udstyret med en dobbeltseng eller to enkeltsenge.
Interiør: Mindre siddegruppe, tv, telefon, toilet med brusebad eller kar, pengeskab, minikøleskab, sminkebord med hårtørrer, garderobeskab og 110/220 volts stikkontakter.
Udvendig familie kahyt med vindue
Størrelse: Ca. 27 m2 uden vindue
Udvendige familie kahytter er udstyret med en dobbeltseng og et sofaområde med sovesofa samt 2 ekstra senge, som kan slås ud. Kahytterne kan rumme op til 6 personer.
Interiør: Mindre siddegruppe, tv, telefon, bad med bruser, pengeskab, minibar, sminkebord med hårtørrer, garderobeskab og 110/220 volts stikkontakter.
Balkon kahyt med havudsigt
Størrelse: Ca. 18 m2 med ca. 5 m2 egen balkon
Balkon kahytter er udstyret med en dobbeltseng eller to enkeltsenge.
Interiør: Mindre siddegruppe, tv, telefon, badeværelse med brusebad eller kar, pengeskab, minikøleskab, sminkebord med hårtørrer, garderobeskab og 110/220 volts stikkontakter.
Kahyt med balkon og Central Park udsigt
Størrelse: Ca. 18 m2 med ca. 5 m2 egen balkon
Kahytter med balkon og udsigt udover den nye og revolutionerende Central Park, som ligger midt på skibet. Kahytterne er udstyret med en dobbeltseng eller to enkeltsenge.
Interiør: Mindre siddegruppe, tv, telefon, badeværelse med brusebad eller kar, pengeskab, minikøleskab, sminkebord med hårtørrer, garderobeskab og 110/220 volts stikkontakter.
Kahyt med balko og Boardwalk udsigt
Størrelse: Ca. 18 m2 med ca. 5 m2 egen balkon
Kahytterne har balkon og udsigt til skibets Boardwalk, som er familieområdet ombord med en række spisesteder, butikker og karruseller. Kahytterne er udstyret med en dobbeltseng eller to enkeltsenge.
Interiør: Mindre siddegruppe, tv, telefon, toilet med brusebad eller kar, pengeskab, minikøleskab, sminkebord med hårtørrer, garderobeskab og 110/220 volts stikkontakter.
Familie kahyt med balkon
Størrelse: Ca. 27 m2 med ca. 8 m2 egen balkon
Familie kahytter med balkon kan rumme op til 6 personer og er udstyret med to enkeltsenge, som kan laves om til en dobbeltseng, to senge, som kan slås ud og en sovesofa.
Interiør: Mindre siddegruppe, tv, telefon, badeværelse med brusebad eller kar, pengeskab, minikøleskab, sminkebord med hårtørrer, garderobeskab og 110/220 volts stikkontakter.
Junior Suite
Størrelse: Ca. 28 m2 med ca. 8 m2 balkon
Junior Suiterne er rummelige, luksuriøst indrettet og udstyret med topmoderne faciliteter, privat balkon og en dobbeltseng eller to enkeltsenge. Nogle af suiterne har mulighed for at rumme op til 4 personer.
Interiør: Siddegruppe, tv, telefon, badeværelse med badekar, værdiskab, minibar, makeupbord med hårtørrer, garderobeskab og 110/220 volts stikkontakter.
Grand Suite
Størrelse: Ca. 37 m2 med ca. 10 m2 balkon
Grand Suiter er meget rummelige, luksuriøst indrettet og har plads til 4 personer.
Interiør: Sofagruppe/opholdsområde, minibar, pengeskab, tv, telefon, bad med badekar, håndvaske (2), store garderobeskabe, sminkebord med hårtørrer og 110/220 volts stikkontakter.
Royal Family Suite
Størrelse: Ca. 58 m2 med ca. 24 m2 balkon
Royal Family Suiten er luksuriøst indrettet og udstyret med topmoderne faciliteter. Suiten har to soveværelser med to enkeltsenge, der kan laves om til queensize senge samt ekstra soveværelse, som giver plads til op til 8 personer.
Interiør: Suiten har minibar, tv(2), sminkebord, hårtørrer, telefon, pengeskab og 110/220 volts stikkontakter.
Owner's Suite
Størrelse: Ca. 55 m2 med ca. 24 m2 balkon
Owner’s Suite er luksuriøst indrettet med topmoderne faciliteter og udstyret med en dobbeltseng eller to enkeltsenge. Suiten har privat balkon med borde og stole, og concierge service, adgang til privat lounge og personlig service ved bestillinger er inkluderet.
Interiør: Bad med badekar, 2 håndvaske, store garderobeskabe, opholdsrum med bord og sofa, hårtørrer, tv, radio, telefon, minikøleskab og pengeskab og 110/220 volts stikkontakter.
Crown Loft Suite
Størrelse: Ca. 54 m2 med ca. 11 m2 balkon
Denne nye suitekategori er i to etager og har en fantastisk panoramaudsigt. Hovedsoveværelset og bad ligger på anden etage og er udstyret med en dobbeltseng eller to enkeltsenge. På første etage findes sovesofa. Der er plads til max 4 personer i suiten.
Interiør: Spisestue med bar, opholdsområde, skrivebord og bad med bruser, hårtørrer, tv, radio, minikøleskab og pengeskab.
Aqua Theater Suite
Størrelse: Ca. 67-82 m2 med ca. 61-77 m2 balkon
Disse rummelige, nye suiter ligger placeret helt agter på skibene med havudsigt og udsigt til det nye Aqua Theater. Suiterne er udstyret med 2 soveværelser men enkeltsenge eller dobbeltsenge samt senge, der kan slås ud. Der er plads til max 8 personer i suiten.
Interiør: Sminkebord i begge soveværelser, opholdsrum med sovesofa, spisestue, underholdningscenter, brusebad, badekar. Balkonen er meget rummelig og har bord og stole, hårtørrer, tv, radio, telefon, minikøleskab og pengeskab.
Sky Loft Suite
Størrelse: Ca. 72 m2 med ca. 41 m2 balkon
Sky Loft Suite er i 2 etager og har en fantastisk panoramaudsigt. Første og anden sal er udstyret med et soveværelse med en dobbeltseng og to enkeltsenge samt bad.
Interiør: Opholdsrum med spisestue og bar samt sovesofa findes på første etage. Garderobeskab findes på begge etager. Privat balkon med spiseområde samt hårtørrer, tv, radio, telefon, minikøleskab og pengeskab.
Presidential Suite
Størrelse: Ca. 114 m2 med ca. 47 m2 balkon
Presidential Suite er en af de største suiter, som findes ombord, og suiten har plads til op til 14 personer. Bemærk, man skal være en gruppe på mindst 8 personer for at reservere kahytten.
Suiten har 2 hovedsoveværelser med enkeltsenge eller dobbeltsenge og 2 badeværelser med badekar. Desuden findes der 2 soveværelser, som også har køjesenge, som kan slås ud, samt badeværelse.
Interiør: Suiten har egen spisestue med bar og et opholdsrum med sovesofa samt tv, hårtørrer, radio, telefon, minikøleskab og pengeskab. Den private balkon har boblebad, spiseområde og bar.
Royal Suite
Størrelse: Ca. 127 m2 med ca. 33 m2 balkon
Royal Suiten er meget rummelig og har et stort soveværelse med en queensize seng og opholdsområde. Badeværelset har bruser, badekar, to håndvaske og et bidet. Suiten har også et opholdsrum med en sovesofa, et ekstra badeværelse med bruser, underholdningscenter, spisestue med bar og klaver. Den rummelige private balkon har boblebad og spisestue.
Interiør: Hårtørrer, tv, radio, telefon, minikøleskab og pengeskab.
Royal Loft Suite
Størrelse: Ca. 152 m2 med ca. 85 m2 balkon
Royal Loft Suite har 2 etager med en fantastisk panoramaudsigt fra hele kahytten. På anden etage er der et stort soveværelse samt et badeværelse. Badeværelset har bruser, badekar, to håndvaske og et bidet.
Første etage er udstyret med 4 enkeltsenge, som kan laves om til 2 dobbeltsenge samt et badeværelse med bruser. Suiten har også en privat balkon med boblebad, en spisestue, opholdsområde med sovesofa og bar. Der findes garderobeskabe på begge etager.
Interiør: Suiten har også hårtørrer, tv, radio, telefon, minikøleskab og pengeskab.
USA - Florida - Miami
Hvor lægger skibet til?
Når man starter eller slutter sit krydstogt i Miami, vil skibene lægge til i Port of Miami.
Adressen
Port of Miami – Dodge Island
1015 N. America Way
Miami, FL 33132
Taxa...
... fra Miami International Airport til hoteller på North Miami Beach : ca. $40
... fra Miami International Airport til hoteller på South Beach : ca. $60
... fra Miami International Airport til Port of Miami : ca. $50
... fra Miami International Airport til Fort Lauderdale : ca. $80-100
Transfer/shuttle
Privat transfer kan arrangeres fra lufthavnen til de fleste hoteller. MyCruise kan være behjælpelig med at booke din transfer, hvis du har booket dit hotel via os.
Transfer fra lufthavn til hotel på Miami Beach koster ca. kr. 220 pr. person, og transfer fra lufthavn til Fort Lauderdale koster ca. kr. 555 pr. person.
Opbevaring af bagage
Bagage kan opbevares i Miami Airport (Central Terminal E, level 2). Priser fra ca. 4-17 dollars afhængig af kuffertens størrelse. I Bayside shopping center findes bagage opbevaring ved siden af Bubba Gump Shrimp Co.
Parkering
Det er muligt at parkere sin bil i Port of Miami. Priser fra ca. 20 dollars pr. dag.
Offentlig transport
Bussystemet dækker hele Miami, og kan kombineres med gratis metro (Metromover), som kører rundt i det centrale Miami. En busbillet koster typisk 2,25 dollars pr. person og betales ombord på bussen med lige penge.
Billeje
Det er billigt at leje bil i Florida og en udmærket måde at komme rundt på, hvis man fx ønsker at besøge Everglades eller nogen af de store shoppingcentre.
USA - Florida - Miami
3-stjernede hoteller:
B2 Miami Downtown Hotel
146 Biscayne Boulevard
Downtown Area
Miami FL 33132 USA
Greenview South Beach
1671 Washington Avenue
Miami Beach - South Beach
Miami FL 33139 USA
Courtyard By Marriott Miami Downtown
200 Southeast 2nd Avenue
Downtown Area
Miami FL 33131 USA
4-stjernede hoteller:
Red South Beach Hotel
3010 Collins Avenue
Miami Beach - South Beach
Miami FL 33140 USA
Hyatt Regency Miami Convention Center
400 S.E. 2nd Avenue
Downtown Area
Miami FL 33131 USA
Hyatt Regency Miami Convention Center
400 S.E. 2nd Avenue
Downtown Area
Miami FL 33131 USA
5-stjernede hoteller:
InterContinental Miami
100 Chopin Plaza
Downtown Area
Miami FL 33131 USA
Conrad Miami by Hilton
1395 Brickell Avenue
Downtown Area
Miami FL 33131 USA
Four Seasons Hotel Miami
1435 Brickell Avenue
Downtown Area
Miami FL 33131 USA
Der er masser af tilkøbsmuligheder allerede inden afrejse, hvis man ønsker lidt ekstra selvforkælelse ombord på krydstogtskibet. Nedenfor kan du læse mere om de forskellige tilkøbsmuligheder ombord på Royal Caribbeans skibe.
Drikkepakker
Når man sejler med Royal Caribbean, kan man i stedet for at betale pr. gang, vælge at tilkøbe en drikkepakke. Man kan vælge mellem følgende drikkepakker:
- Bottled Water Packages: Kildevandspakkerne koster USD 47* for den lille (12 flasker Evian) og USD 82* for den store (24 flasker Evian).
-
Classic Soda Package: Drik alt det sodavand du kan med sodavandspakken - den koster USD 12.99 per person/dag* og inkluderer alle de genfyldninger som du nu end kan tænke dig - både via Coca Cola's nye Freestyle® maskiner og via de mere traditionelle Soda Fountain automater som vi kender herhjemme hos fx McDonalds mv. Der står automater rundt om på hele skibet, inkl. i restauranter, barer og lounger. Pakken inkluderer tilmed også en Coca Cola souvenir-kop.
-
The Refreshment Package: koster USD 29 per person/dag* og inkluderer premium te og kaffe, kilde- og danskvand, friskpresset appelsinjuice, sodavand fra automater ('soda fountain' og Coca Colas 'Freestyle') samt alle coctails uden alkohol.
-
Deluxe Bevage Package: Er kort sagt de tre førnævnte pakker lagt sammen i en og tilført alle drinks, øl og vin (for et glas) op til USD 12/stk. Dertil får man 40% rabat på vinflasker som koster under $100 og 20% på dem der koster over $100. Deluxepakken koster USD 70 per person/dag.
* Ved køb af drikkevarepakker, tillægger RCCL et såkaldt service charge på 18%. Klik HER for at hente drikkepakkerne som .pdf.
Prisniveau på drikkevarer
Nedenfor følger en prisliste over de forskellige drikkevarer ombord på skibene. Priserne er kun vejledende, men giver en god indikation af prisniveauet ombord (priserne er opgivet i USD):
- Dåsesodavand: $3-4
- Øl: $7-8
- Spiritus: fra ca. $7-9
- Kildevand: $2-5
- Kaffe og te: $3-5
- Cocktails: $10-12
- Drinks: $13
- Vin, glas: $10-16
- Vin, flaske: $35-58
Bemærk, man skal være fyldt 21 år for at få serveret alkohol ombord på Royal Caribbeans skibe. Det er ikke muligt kun at tilkøbe en drikkepakke til enkelte personer i kahytten, alle i samme kahyt skal tilkøbe drikkepakken, hvis man ønsker denne.
Drikkepakkerne kan kun købes ombord på skibene, eller på Royal Caribbeans hjemmeside, når krydstogtet er bekræftet. MyCruise har desværre ikke mulighed for at tilføje dette til en booking.
Udflugter
Når man er på krydstogt besøger man altid spændende og fascinerende steder. Udflugter kan bestilles på Royal Caribbeans hjemmeside eller ombord på skibene. Læs mere om bestilling af udflugter her.
Andre tilkøb
Ombord på skibene er der mulighed for at tilkøbe diverse wellness-behandlinger. Nedenfor findes et par priseksempler (MyCruise tager forbehold for ændringer):
- Hot stone massage fra ca. 205 dollars (75 min.)
- Seaweed massage fra ca. 210 dollars (85 min.)
- Swedish massage fra ca. 140 dollars (50 min.)
Dette er bare et lille udsnit af de behandlinger, man kan vælge imellem. En god tommelfingerregel er, at priserne ombord generelt er meget lig de priser, vi kender herhjemmefra.
Prisen inkluderer:
- Krydstogt
- Drikkepenge
- Helpension
- Vand, kaffe, the & juice
- Roomservice 24/7 i kahytten
- Fri adgang til swimmingpools, jacuzzis, fitnesscenter & teater ombord
- Alle gebyrer, skatter & afgifter
Prisen inkluderer ikke:
- Fly & transfer
- Øvrige drikkevarer, dvs. øl, sodavand, vin, spiritus, minibar i kahyt, og lign.
- Spisning i specialrestauranter
- Udflugter & evt. forsikringer
Vi arrangerer også fly, hotel og billeje. Kontakt os og hør nærmere, når du har fundet din ønskede kahyt.
Vores priser og tilgængelighed opdateres hver 24. time. Forbehold tages for ændringer og udsolgte kategorier.
Børnepriser er først gældende ved to fuldt betalende voksne i kahytten.
Da vi er agent for Royal Caribbean Cruise Line, er det deres vilkår, som er gældende for rejsen. Læs mere om rederiet og deres vilkår her.
Udrejse | Hjemrejse | Indvendig | Udvendig | Balkon | Suite | Vælg Dato | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|