11 nætters krydstogt fra/til Italien - Savona
Rederi: Costa Cruises | Krydstogtskib: Costa Deliziosa

















Krydstogt nr. 37400
Om rederiet og skibet
- Meget familievenligt med mange aktiviteter ombord og et børnevenligt personale
- Gode børnepriser
- Blandt de billigste krydstogter på det danske marked
- Destinationer i hele verden
- Klassisk italiensk design og -indretning
Kahytskategorier
- Ingen tilgængelige data
Symboler
-
Elevator
Dæk Faciliteter
- Ingen tilgængelige data
Costa Cruises priskategorier
Det er muligt at vælge imellem to forskellige priskategorier; Klassisk og Premium. Under hver kategori er det muligt at vælge imellem indvendig- og udvendigkahyt og balkon kahytter.
Klassiske kahytter
Klassiske kahytter er placeret på de nederste dæk på skibet. Disse kahytter er prismæssigt de billigste, men de normale faciliteter, der er til rådighed ombord på skibet, er stadig inkluderet. Vælger man en klassisk kahyt, er det dog ikke muligt selv at bestemme spisetiden i restauranten, og roomservice koster ekstra.
Der gives CostaClub point ved reservation af en klassisk kahyt.
Premium kahytter
Premium kahytter er de bedste kahytter med hensyn til beliggenhed på skibet. Der er inkluderet gratis kontinental morgenmad serveret i kahytten, gratis service i din kahyt (24-timers roomservice) og muligheden for selv at bestemme spisetiden i restauranten.
CostaClub medlemmer får dobbelt CostaClub point, når der reserveres en Premium kahyt.
Indvendig kahyt
Størrelse: 14 m2 uden vindue
De indvendige kahytter er udstyret med enten en dobbeltseng eller to enkeltsenge. En del af kahytterne har desuden køjesenge, som giver plads til 3-4 personer.
Interiør: Tv, telefon, minibar, eget bad med bruseniche og toilet, sminkebord/arbejdsbord med spejl, hårtørrer, aircondition og pengeboks. Internetopkobling mulig til egen pc (mod tillæg).
Udvendig kahyt med havudsigt
Størrelse: 17 m2 med vindue
Bemærk, at kahytter på dæk 4 (Udvendig Classic) har begrænset udsigt, dvs. med redningsbåde foran vinduet.
De udvendige kahytter er udstyret med en dobbeltseng eller to enkeltsenge. En del af kahytterne har desuden køjesenge og giver dermed plads til 3-4 personer.
Interiør: Tv, telefon, minibar, eget bad med bruseniche og toilet, sminkebord/arbejdsbord med spejl, aircondition og pengeboks. Internetopkobling mulig til egen pc (mod tillæg).
Balkon kahyt med havudsigt
Størrelse: 20 m2 med egen balkon på ca. 3,5 m2
Bemærk, at kahytter på dæk 5 (Balkon Classic) kan være med begrænset udsigt, dvs. med redningsbåde på dækket nedenfor.
Kahytter med balkon og havudsigt er udstyret med en dobbeltseng eller to enkeltsenge. En del af kahytterne har desuden sovesofa og/eller køjesenge, som giver plads til 3-4 personer.
Interiør: Tv, telefon, minibar, eget bad med bruseniche og toilet, sminkebord/arbejdsbord med spejl, aircondition og pengeboks. Internetopkobling mulig til egen pc (mod tillæg).
Mini Suite
Størrelse: 26 m2 med egen balkon
Mini Suites har balkon med havudsigt og er udstyret med en dobbeltseng eller to enkeltsenge. En del af suiterne har desuden sovesofa, som giver plads til 3 personer.
Interiør: Tv, telefon, minibar, eget bad med bruseniche og toilet, sminkebord/arbejdsbord med spejl, aircondition og pengeboks. Internetopkobling mulig til egen pc (mod tillæg).
Suite
Størrelse: 31 m2 med egen balkon
Suiterne har balkon med havudsigt og er udstyret med en dobbeltseng eller to enkeltsenge. En del af suiterne har desuden sovesofa og/eller køjesenge, som giver plads til 3-4 personer.
Interiør: Tv, telefon, minibar, eget bad med bruseniche, spabad og toilet, sminkebord/arbejdsbord med spejl, siddeområde, aircondition og pengeboks. Internetopkobling mulig til egen pc (mod tillæg).
Ekstra fordele:
- Ekspres check-in
- Butlerservice
- Invitation til kaptajnens cocktailparty
- Frisk frugt i kahytter hver dag
- 1 flaske mousserende vin i kahytten ved ankomst
- Gratis kontinental morgenmad i kahytten
- Pudemenu
- Jacuzzi badekar
- Badekåbe og tøfler
- Badeværelses produkter
- Gratis 24-timers room service
Panorama Suite
Størrelse: 34 m2 med egen stor balkon
En Panorama Suite har balkon med havudsigt og er udstyret med en dobbeltseng eller to enkeltsenge. En del af suiterne har desuden sovesofa og/eller køjesenge, som giver plads til 3-4 personer.
Interiør: Tv, telefon, minibar, eget bad med bruseniche, spabad og toilet, sminkebord/arbejdsbord med spejl, siddeområde, aircondition og pengeboks. Internetopkobling mulig til egen pc (mod tillæg).
Ekstra fordele:
- Ekspres check-in
- Butlerservice
- Invitation til kaptajnens cocktailparty
- Frisk frugt i kahytter hver dag
- 1 flaske mousserende vin i kahytten ved ankomst
- Gratis kontinental morgenmad i kahytten
- Pudemenu
- Jacuzzi badekar
- Badekåbe og tøfler
- Badeværelsesprodukter
- Gratis 24-timers room service
Grand Suite
Størrelse: 42 m2 med egen balkon
En Grand Suite har balkon med havudsigt og er udstyret med en dobbeltseng eller to enkeltsenge. En del af suiterne har desuden sovesofa og/eller køjesenge, som giver plads til 3-4 personer.
Interiør: Tv, telefon, minibar, eget bad med bruseniche, spabad og toilet, sminkebord/arbejdsbord med spejl, stue med sofaområde, aircondition og pengeboks. Internetopkobling mulig til egen pc (mod tillæg).
Ekstra fordele:
- Ekspres check-in
- Butlerservice (ikke i minisuiter)
- Invitation til kaptajnens cocktailparty
- Frisk frugt i kahytter hver dag
- 1 flaske mousserende vin i kahytten ved ankomst
- Gratis kontinental morgenmad i kahytten
- Pudemenu
- Jacuzzi badekar
- Badekåbe og tøfler
- Badeværelsesprodukter
- Gratis 24-timers room service
Samsara kahytter og suiter
Samsara kahytter og suiter er ideelle, hvis man ønsker den ultimative wellness-oplevelse. Det er muligt at vælge imellem enten en indvendig kahyt, en balkon kahyt med havudsigt eller en suite. Alle Samsara kahytter og suiter har samme interiør og service som de øvrige kahytter og suiter.
Desuden får du som gæst i en Samsara kahyt eller suite:
- Gratis kontinental morgenmad i kahytten
- Direkte adgang til spa samt et udvalg af wellness-produkter
- 24-timers room service
- Lækre badeværelsesprodukter inkl. badehåndklæder, tøfler, badekåbe og sengelinned lavet af 100 procent økologisk bomuld.
OBS: Costa Cruises indfører ændrede priskategorier for cruises med afrejse efter 1. april 2017. Priskategorierne er opdelt i Basic, Comfort og Deluxe.
Basic: Er for dig, der udelukkende kigger efter den lavest mulige pris. Når du bestiller et krydstogt i basic-priskategorien, så kan du ikke vælge kahytplacering og har begrænset muligheder for annullering, men til gengæld er du sikret den laveste pris.
Comfort: Er for dig, der ønsker prisgaranti, drikkepakke inkluderet, valg af kahytnummer samt mere flexible bestillings- og annulleringsbetingelser. Comfort priskategorien er opdelt i 2 forskellige kategorier; Comfort Classic og Comfort Premium.
Når du bestiller et krydstogt i Comfort Classic-priskategorien, så får du altid en ”Pranzo y Cena” drikkepakke inkluderet i prisen samt rabat på udflugter.
Med Comfort Premium får du en ”Piu Gusto” drikkepakke med i prisen samt bedre beliggenhed på skibet, 10% på et fremtidigt krydstogt i Premium-klassen, mulighed for at vælge spisetid, 24-timers room service og rabat på udflugter.
Deluxe (kun suiter): I Deluxe-priskategorien får du ekstra komfort og luksus. Når du bestiller et krydstogt i Deluxe-priskategorien, så får du en ”Intenditore” drikkepakke inkluderet i prisen samt bedre beliggenhed på skibet, 10% på et fremtidig cruise, ekstra fordele ombord, mulighed for selv at vælge spisetid, 24-timers spisetid, rabat på udflugter og adgang til spa-området.
Om skibet
Costa Deliziosa er Costa flådens diamant fra år 2010 og skibet er skabt til at give de 2.260 passagerer en helt unik oplevelse.
Skibet er udsmykket med inspiration fra musikkens verden, og det sprælske og farverige interiør karakteriserer den charmerende atmosfære ombord.
På skibet finder man et bredt udvalg af restauranter og elleve forskellige barer. Man kan nyde en dukkert i én af de 3 swimmingpools eller 4 jacuzzis, der findes ombord. Hvis man vil forkæle sig selv, tilbydes der lækre behandlinger for enhver smag, i det 3.500 kvadratmeter store spaområde.
Det er også muligt at afprøve evnerne som professionel golfspiller i skibets golf simulator eller som formel 1-kører i skibets Grand Prix simulator. Om aftenen er der rig mulighed for at nyde en film i 4D-biografen eller blive fortryllet af lys, farver og koreografi i det 3-etagers store teater.
Om board findes 340 originale kunstværker og 4.756 kunsttryk. Kunstprojektet omfatter både unge kunstnere og store mestre. Arnaldo Pomodoro's "Sphere" er installeret på Costa Deliziosa.
Restauranter (inkluderet i prisen)
- Buffetrestaurant
- A la carte restaurant
- Pizzeria
- Grillbar
Specialrestauranter (mod tillæg)
- Club Restaurant
Barer og lounger
- 11 barer og lounger inkl. Cognac & Cigar Bar og Coffee & Chocolate Bar.
Spa, relax og sport
- Samsara Spa på 3.500 kvadratmeter i to etager med fitnesscenter, thalassotherapy pool, sauna, tyrkisk bad og solarium.
- Sportsdæk med jogging- og rulleskøjtebane.
Underholdning
- 4D-Biograf
- Bibliotek
- Diskotek
- Grand Prix Simulator
- Fotohandler og fotogalleri
- Shopping område
- Kasino
- Børne- og teenageklub
- Trådløst internet
- Videospil
- Teater
Pools
- 3 swimmingpools (1 med overdækning)
- 4 boblebade
- Børnepool
- Tonnage: 92.700 tons
- Registreret: Italien
- Længde: 292 meter
- Antal dæk: 13
- Passagerer: 2.260
- Besætning: 1.050
- Bygget: 2010
- Antal kahytter total: 1.130
Italien - Savona (Milano)
Hvor lægger skibet til?
Skibene lægger til ved krydstogtsterminalen, Palacroisiere.
Adresse
Savona Port Authority
Via Gramsci 14
17100 Savona
Italy, IT
Taxa
Hvis man ankommer til Savona i tog, så kan man tage en taxa fra togstationen til havnen for ca. 15 euro.
Taxa fra Genova til krydstogtsterminalen i Savona koster ca. 80 euro.
Bus/tog
Tog fra Milano til Savona tager cirka halvanden time og koster fra 14 euro og opefter alt efter klasse.
Parkering
I Savonas havn er der mulighed for at benytte havnens parkeringsmuligheder, til specialpris (12 EURO inkl. skatter og forsikring) hvis man skal sejle med Costa Cruises. Booking foregår enten ved at ringe til telefon: +39 - 019 - 8486120, eller ved at gå ind på hjemmesiden www.parkingsavona.com.
Bemærk venligst at:
- Navn, efternavn, biltype, nummerplade, skibsnavn og afrejsedato skal oplyses ved booking.
- Reservation over telefon vil automatisk betragtes som bekræftet
- Personalet vil overtage bil og nøgle i havnen, og vil først blive returneret når skibet atter er i havn
- Parkeringsområdet er er ikke overdækket og er kun åbent når der ligger et skib i havnen
Transfer/shuttle
Man kan bestille rederiets transfer til Nice, Genova eller Milano t/r. Pris ca. kr. 460 pr. person.
Kontakt MyCruise for yderligere information.
Man kan også bestille privat transfer til de nærliggende lufthavne, priserne ses her
- Personbil med privatchauffør til Genova lufthavn : ca. €100
- Personbil med privatchauffør til Milano lufthavn : ca. €260
- Personbil med privatchauffør til Nice lufthavn : ca. €310
Opbevaring af bagage
Det er ikke muligt at få opbevaret sin bagage i Savona.
Offentlig transport
Savona er en lille havneby med lidt over 60.000 indbyggere - og de fleste attraktioner ligger i gå-afstand. Byens togstation har blandt andet forbindelse til Milano, Nice og Genova, og de fleste taxaer finder man lige uden for krydstogtsterminalen.
Der er masser af tilkøbsmuligheder allerede inden afrejse, hvis man ønsker lidt ekstra selvforkælelse ombord på krydstogtskibet. Nedenfor kan du læse mere om de forskellige tilkøbsmuligheder på Costa Cruises' skibe.
Drikkepakker
Man har mulighed for at tilkøbe en all-inklusive drikkepakke, så man slipper for ekstraudgifter ombord. Nedenfor ses en liste over indhold og priser på all-inklusive drikkepakken samt en prisliste over de øvrige drikkevarer ombord.
All inclusive Pranzo&Cena kr. 128 pr. voksen og kr. 60 pr. barn (4-17 år) pr. dag: Et udvalg af drikkevarer blandt andet husets vin, øl, sodavand og mineralvand til frokost og middag (buffet og a la carte restauranten)
All inclusive Brindiamo kr. 198 pr. voksen og kr. 130 pr. barn (4-17 år) pr. dag: Et udvalg af drikkevarer blandt andet husets vin, øl, drinks, læskedrikke og specialkaffe. Produkter fra minibaren, cocktails, premium brands og champagne er ikke inkluderet.
All inclusive Piú gusto kr. 220 pr. voksen og kr. 130 pr. barn (4-17 år) pr. dag: Et udvalg af drikkevarer blandt andet husets vin, øl, drinks, læskedrikke, specialkaffe & cocktails. Produkter fra minibaren, premium brands og champagne er ikke inkluderet.
All inclusive Intendu kr. 342 pr. voksen og kr. 130 pr. barn (4-17 år) pr. dag: Inkluderer det samme som Brindiamo men cocktails, produkter fra minibaren samt premium brands er også inkluderet: Et udvalg af drikkevarer blandt andet husets vin, øl, drinks, læskedrikke, specialkaffe & cocktails. (Drinks op til € 9 per styk)
Boys & Girls card kr. 483: 10 alkoholfrie drinks (sodavand, alkoholfrie drinks, juice, milk shakes)
All inclusive Giovani kr. 120 pr. barn (4-17 år) pr. dag: Ubegrænset adgang til læskedrikke, mineralvand, frugtjuice og varme drikke. Giovani drikkepakken kan kun kombineres med - Brindiamo, Piu Gusto eller Intenditor drikkepakkerne og kan bookes til børn mellem 4-17 år.
Prisniveau på drikkevarer
Priserne er kun vejledende, men giver en god indikation af prisniveauet ombord. MyCruise tager forbehold for prisændringer.
Sodavand: ca. 3 euro
Øl: ca. 5 euro
Vand på fl.: ca. 2 euro
Kaffe og te: 2 euro
Cocktails: ca. 7 euro
Vin (fl.): fra ca. 15 euro
Bemærk
Det er ikke muligt at købe alkoholfrie drikkepakker til voksne. Vi henviser derfor til All inclusive drikkepakken for voksne, eller vandpakken.
Udflugter
Krydstogtskibene besøger mange spændende destinationer, og skibene vil altid tilbyde udflugter lige meget hvor i verden, de lægger til. Man kan vælge at bestille udflugterne hjemmefra eller ombord på skibene.
Andre tilkøb
Det er også muligt at tilkøbe diverse behandlinger i skibets wellness-afdeling. Dette kan kun gøres ombord på skibet.
Nedenfor findes et par priseksempler (MyCruise tager forbehold for ændringer):
Massage fra ca. 110 euro
Pedicure fra ca. 78 euro
Dette er bare et lille udsnit af de behandlinger, man kan vælge imellem ombord på Costas skibe. En god tommelfingerregel er, at priserne ombord generelt er meget lig de priser, vi kender herhjemmefra.
Prisen inkluderer:
- Krydstogt
- Helpension
- Vand, te, kaffe og juice under morgenmad og frokost
- Roomservice i kahytten 24/7 (gælder ikke Classic kahytter)
- Fri adgang til swimmingpools, jacuzzis, fitnesscenter & teater ombord
- Drikkepenge
- Alle gebyrer, skatter & afgifter
Drikkepakke inkluderet i kahyt:
Comfort Classic: Prano&Cena drikkepakke
Comfort Premium: Piu Gusto all-inklusive drikkepakke
Prisen inkluderer ikke:
- Fly & transfer
- Drikkevarer, dvs. kaffe, vand, øl, sodavand, vin, spiritus, minibar i kahyt, og lign.
- Spisning i specialrestauranter
- Udflugter & evt. forsikringer
Vi arrangere også fly, hotel og billeje til rejsen, kontakt os og hør nærmere om priser.
Bemærk, enkeltkahytter samt pris på 3. og 4. person i kahytten er på forespørgsel. Børnepriser er først gældende ved 2 fuldt betalende voksne i kahytten.
Vores priser og tilgængelighed opdateres hver 24. time. Forbehold tages for ændringer og udsolgte kategorier.
Kontakt os og hør nærmere om ledighed, når du har fundet din ønskede kahyt.
Da vi er agent for Costa Cruises, er det deres vilkår, som er gældende for rejsen. Læs mere om rederiet og deres vilkår her.